środa, 3 czerwca 2015

Niezbędne Badania W Okresie Ciąży

Niezbędne badania w Ciąży?

Badania wykonane w odpowiednim momencie ciąży pozwala na kontrolowanie czy wszystko przebiega prawidłowo. Czy wy też wykonywałyście te badania,a może jakieś dodatkowe których niema na moje liście?

1. Pierwsze wykonane badania to
Grupa krwi i czynnik Rh,przeciwciała różyczki i toksoplazmoza.
2. Morfologia krwi oraz badanie moczu (powinny być wykonywane co miesiąc chyba że lekarz prowadzący nie widzi takiej potrzeby )
3. Badanie poziomu cukru we krwi na czczo (robione na początku ciąży)
4. Cytologia i stopień czystość pochwy (wykonywane przy pierwszej wizycie powtarzane w przypadku bakteri i stanów zapalnych itp.)
5. Odczyn WR (w kierunku kiły) oraz HBS (w kierunku żółtaczki zakaźnej wykonywane na początku ciąży i po 35ty)
6. Test obciążenia glukozą (wykonywany w 7 miesiącu w celu wykrycia cukrzycy ciążowej.Jedno z najbardziej nieprzyjemnych badań)
7. USG płodu (jest to badanie pozwalające na dokładne zmierzenia dziecka określenie terminu porodu oraz wykluczenie ewentualnych wad rozwoju. W prawidłowo przebiegającej ciąży wystarczają trzy badania wykonane w odpowiednim tygodniu ciąży m.in.
-  badanie w 10-12 tygodniu (aby ocenić,czy ciążą jest mnoga czy pojedyncza oraz wykluczenie wady serca lub wady chromosomalnej)
- badanie w 20-24 tygodniu (to szczególnie ważne badanie gdyż lekarz ocenia budowę i stan wszystkich narządów dziecka, można dokładnie zobaczyć serduszko i płuca,a także ocenić stan łożyska)
- badanie w 30-33 tygodniu ciąży sprawdza położenie dziecka przed porodem ( to badanie będę mieć za tydzień uff.. Im bliżej terminu tym bardziej się stresuje :(

niczego nie trzeba było powtarzać . Z takich dodatkowych to w pierwszej ciąży robiłam badanie 3D które kosztowało dużo,a lekarz który je robił był nie przyjemny i powiedział że płyty nie będzie,zdjęcia też nie dostałam więc tym razem nie korzystam z tej możliwości.

Już niebawem posty dotyczące wyprawki dla dziecka pakowanie torby do szpitala itp :)

2 komentarze:

  1. Ja miałam dużo więcej badań i kilka razy leżałam w szpitalu. Tak wyszło dlatego, że miałam zagrożona ciąże.

    OdpowiedzUsuń
  2. W pierwszej ciąży miałam mega listę i również byłam w szpitalu. Tym razem jest lepiej co bardzo mnie cieszy :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawi mi przyjemność :) zostaw po sobie ślad a na pewno Cię odwiedzę

Web Analytics